Filmový festival Jeden svět se bude konat v náhradním termínu 1. – 9. října 2020

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se bude v Ostravě konat v náhradním termínu od 1. do 9. října 2020. Program festivalu nabídne dva filmy nominované na Oscara. Na programu je více než 40 promítání na 5 festivalových místech – v Minikině Ostrava, v klubu Atlantik, v Centru PANT, poprvé v kině Etáž a úplně poprvé nabídneme promítání také ve Velkém Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Kromě projekcí se diváci mohou těšit na řadu pofilmových diskusí.

„Mottem letošního festivalu je “až naprší a uschne”, což odráží skutečnost, že mnoha filmům vévodí témata ekologie a environmentu. Zahalí nás smog čínských metropolí, navštívíme eko-komunity a podíváme se na absurdity života ´živočichů´ jak s nadsázkou nazývá lidstvo režisérka Apolena Rychlíková ve filmu Češi jsou výborní houbaři. Vedle toho zažijeme honičky v soukromé sanitce po Mexico City, nahlédneme do světa žen v Nigerijských slumech a prožijeme silné osobní příběhy, a budeme se i naplno bavit, například s členy kapely Tap Tap ve filmu Postiženi muzikou,” poukazuje na rozmanitost festivalu hlavní organizátorka Kristýna Konczyna.

Zahajovací snímek Pro Samu získává řadu mezinárodní ocenění: vyhrál cenu na festivalu v Cannes a v lednu se stal nejlepším dokumentem Filmových cen Britské akademie. Zároveň byl mezi nominovanými filmy na Oscara. Jedná se o dramatický příběh rodiny a čerstvě narozené holčičky Samy ve válkou sužovaném syrském Allepu. „Film vás zaručeně probere z podzimní letargie,“ zve Kristýna Konczyna na zahájení festivalu v Minikině dne 1. října od 18.00 hodin. K debatě o filmu zveme ředitele pro Blízký východ z Člověka v tísni Tomáše Kociána a novinářku Markétu Kutilovou. K opakovanému promítání pak novinářku Ivu Mrvovou.

Nominaci na Oscara získal také panoramatický snímek Země medu (Honeyland) o ženě, která se živí sběrem medu horských včel v Makedonii. V Ostravě budeme promítat také nejlepší film letošního Jednoho světa v Praze, kterým je rumunský snímek Kolektiv (Collective | Rumunsko, Lucembursko | 2019 | 109 min.), režiséra Alexendra Nanaua. Ten poukazuje na rozsáhlou korupci v rumunském zdravotnictví, kvůli které po požáru v klubu Kolektiv zemřou desítky mladých lidí. Upozorňuje také na práci investigativních novinářů.

Závěr festivalu bude patřit filmu iHuman (9. října od 18:00 ve Velkém světě techniky), jehož projekci podpořila IT společnost TietoEVRY, která umělou inteligenci a datovou analytiku využívá v řadě svých řešení, například pro zákazníky z výrobního sektoru nebo městské správy. “Jsme moc rádi, že můžeme být součástí projektu, jehož cílem je rozšířit povědomí o umělé inteligenci. Je to velmi aktuální téma, které patří do každodenního života dnešní společnosti. Velmi nás těší také fakt, že dokument bude doplněn o diskuzi s předními českými odborníky, což dohromady nabídne publiku hluboký a poučný vhled do daného tématu,” uvádí komunikační specialistka TietoEVRY Czech, Zuzana Mánková. K pofilmové debatě přijal pozvání světově známý expert Tomáš Mikolov, který má za sebou kariéru ve společnostech Facebook AI, Microsoft Research nebo Google Brain a v současnosti působí na institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze. K diskusi se připojí experti na umělou inteligenci Tomáš Gavlas (TietoEVRY) a Tomáš Gröpl. 

Projekce filmů se budou konat při dodržení všech aktuálně platných hygienických opatření. S vědomím, že situace se může i několikrát změnit, věříme, že si cestu do kina diváci najdou. Aktuální program s platnými časy a místy promítání naleznete vždy na facebooku Jeden svět Ostrava a webových stránkách jedensvet.cz/ostrava. 

(ab)