Festival Souznění vyvrcholí celodenním programem v Kozlovicích a působivou „Cestou světla“ v Hukvaldech

Balage Band beat. Tereza - foto: archiv skupiny

O tomto víkendu vyvrcholí v Kozlovicích a Hukvaldech na Frýdeckomístecku Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění. Na diváky čeká kapela legendárního Oty Baláže Balage Band feat. Tereza, Chodský soubor Mrákov, Valašský vojvoda, Trombitáši Štefánikovci s fujarami, profesionálové z Vojenského uměleckého souboru Ondráš a mnoho dalších skvělých umělců.

„Festival Souznění se letos koná po čtyřiadvacáté, k našemu kraji už tedy neodmyslitelně patří. Adventní atmosféru, kvalitní hudbu a tradiční řemesla přináší během pěti dní do dvou měst a tří obcí Moravskoslezského kraje. Tím, že festival podporujeme jako jeho generální partner, pomáháme uchovávat naše tradice,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

To potvrzuje i skladba víkendového programu. V Kozlovicích návštěvníci Souznění mimo jiné uvidí a uslyší Cimbálovou muziku Konopjan, Pěvecký sbor Cantamus, Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda, Dechovou hudbu Kozlovice, Dětský folklorní soubor Valášek z Kozlovic a další talentované děti z místních sborů a hudebních škol.

Navíc se po dvouleté pandemické pauze znovu rozběhne typický vánoční doprovodný program. Od pochůzek s koledou přes oblíbený kulinářský a řemeslný jarmark či živý Betlém až po příchod Tří králů.

Sobotní program v Kozlovicích je celodenní. Začíná už v osm hodin ráno a uzavírá jej Galakoncert v sále Obecního úřadu Kozlovice od 18 hodin s uvedenými folklorními kapelami a hvězdou večera – Bandem Oty Baláže s energickou zpěvačkou Terezou Kopáčkovou.

V neděli festivalové dění vyvrcholí v Hukvaldech, v rodišti hudebního skladatele Leoše Janáčka. Ve špičkovém programu tam vystoupí svého druhu jediné profesionální seskupení Vojenský umělecký soubor Ondráš, který přijíždí z Brna se svým mimořádným projektem „Cesta světla“, a zpěvačka Izabela Jati, mladá účastnice soutěže WCOPA v USA, kterou dobře znají také diváci Národního divadla moravskoslezského. Zpívat budou i talentované děti z Hukvald.

Adventní koncert Èas vzácný pøišel VUS ONDRÁŠ 20.12.2019 | David Poul | www.davidpoul.cz
Foto: Adventní koncert Čas vzácný přišel VUS ONDRÁŠ 20.12.2019 | David Poul |

„Cesta světla je výsledkem úspěšného spojení Orchestru lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru Ondráš se skladatelem a multiinstrumentalistou Jiřím Slavíkem. Díky preciznímu projevu nástrojové sekce, hlasů sólistů a výborného dívčího sboru Ondráše se před námi rozeznívají vánoční příběhy českých, moravských i slezských koled, ovšem v nových, barvitých úpravách, a vytvářejí jeden kompaktní celek,“ přibližuje ředitele a dramaturg festivalu Souznění Zdeněk Tofel.

Méně známé i ty nejznámější české a moravské koledy získávají v aranžmá zkušeného jazzmana a skladatele Jiřího Slavíka charakter lidové symfonie, kterou doplňují zpěvy. Podstata úprav vychází z hudebního zobrazení textů jednotlivých písní. Ty popisují jak příběh narození spasitele Ježíše Krista, tak i typické vánoční vinšování, při kterém se svět na chvíli pozastaví, aby lidé mohli být spolu.

„Samotná kompozice hudby probíhala v období pandemie, kdy psychika každého člověka procházela těžkou zkouškou. Nikdo nevěděl, kdy bude zase možné scházet se, společně hrát a zpívat. Z tehdejších temných dnů bylo nutné hledat cestu ven – cestu, která bude na svém konci mít světlo,“ říká Jiří Slavík ke svému dílu. Zamýšleným interpretem byl podle něj od počátku Vojenský umělecký soubor Ondráš, soubor ukotvený v lidové hudbě, ale otevřený a ochotný vykročit mimo žánrové hranice.

Hukvaldský adventní program s Izabelou Jati začne v neděli v 15 hodin. Na Cestu světla se mohou diváci vydat v neděli od 17 hodin. V obou případech je pořadatelé zvou do společenského sálu ZŠ Leoše Janáčka.

Vstupenky jsou ke koupi na webu festivalu nebo přímo na místě konání každého z koncertů. www.souzneni-festival.cz

Sledujte nás také na YouTube kanálu Souznění a na vlnách Českého rozhlasu Ostrava.

Generálním partnerem MF Souznění je Moravskoslezský kraj. Hlavní partnery jsou statutární město Frýdek-Místek a obce Kunčice pod Ondřejníkem, Kozlovice a Hukvaldy.

Logolink_souz_2022 (1)