Dvě věže se otevřou za zvýhodněnou cenu

S jednou vstupenkou mohou zájemci od 1. května navštívit dvě největší ostravské věže – Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice a vyhlídkovou věž Nové radnice na Prokešově náměstí. Ostravský informační servis a Dolní Vítkovice tak vytvořily nový společný turistický projekt pod názvem Dvě věže. Vstupenky na obě věže začnou platit v květnu a dají se využít až do konce roku. Návštěvu věží si tak každý může rozplánovat a může je navštívit v různých termínech.

Dvě nejvyšší ostravské dominanty mohou nyní Ostravané i turisté navštívit s jednou vstupenkou v ceně 200 korun, přičemž vstupenka platí od května do konce roku 2017. Jednotlivé vstupenky přitom stojí na Bolt Tower s komentovanou prohlídkou 190 korun a na věž ostravské radnice 60 korun. Návštěva dvou ostravských věží v rámci jedné vstupenky tak vyjde o 50 korun levněji.

Vstupné zahrnuje v případě Bolt Tower 100 minutovou komentovanou prohlídku, tzv. Vysokopecní okruh A. Návštěvnický okruh je zaměřen na výrobu surového železa a historii Dolních Vítkovic. Zahrnuje unikátní výjezd skipovým výtahem po trase vsázkyvVysoké pece a 30minutový adrenalinový zážitek na Bolt Tower s možností návštěvy kavárny Bolt Café.

Bolt Tower je název pro vysokou pec č. 1 a její novou nástavbu v Dolních Vítkovicích. Jedna z hlavních dominant Ostravy se dnes tyčí do výšky bezmála 80 metrů. Návštěvníci se z ní mohou rozhlédnout nejen do všech koutů Ostravy, ale při dobré viditelnosti i do dalekého okolí. Původní výška pece, ve které se dříve tavilo železo, byla 63,6 metru. Nástavba v sobě nese kavárnu, klub i vyhlídkovou terasu. Autorem nápadu přidat vysoké peci nástavbu je dvorní architekt Dolních Vítkovic Josef Pleskot. Vestavěná válcová nástavba slouží jako vyhlídková věž s multifunkčními prostory. V roce 2015 ji pokřtil světoznámý atlet Usain Bolt.

V rámci návštěvy Vyhlídkové věže Nové radnice se budou moci návštěvníci vyvézt výtahem do výšky 73 metrů nad zemí na ochoz věže. Tam se jim naskytne nejen pohled na historické centrum Moravské Ostravy a přilehlých městských částí, ale dále také např. na řeku Ostravici, nejznámější ostravské haldy, továrny, těžní věže či vrch Landek a také Moravskoslezské Beskydy. S historií, nejen těchto zajímavých míst návštěvníky seznámí průvodci Ostravského informačního servisu.

Vyhlídková věž Nové radnice je s výškou 85,6 metru nejvyšší radniční věží v České republice. Byla postavena v roce 1930, ale až od roku 1933 byla zpřístupněna veřejnosti. Stejně jako celá Nová radnice byla i věž navržena brněnským architektem Vladimírem Fischerem a ostravskou firmou Kolář & Rubý. Původní plán železobetonové robustní zvonice byl z důvodů obav z nestabilního podloží upraven na odlehčenou ocelovou věž vyrobenou Vítkovickým horním a hutním těžířstvem – dnešní areál Dolní oblast Vítkovice.

text a foto: Ostrava.cz