Dotace zlepší veřejný prostor

Proměnit ulice, dotvořit náměstí či parky a další veřejná prostranství podle vlastních nápadů – takovou možnost nabízí aktivním obyvatelům Ostravy nebo neziskovým organizacím druhé kolo dotačního programu na revitalizaci veřejného prostoru ve městě. Již podruhé je na něj z rozpočtu města vyčleněno pět milionů korun. O dotačním programu informovala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Díky vypsanému dotačnímu programu mohou být zkrášlena veřejná místa, zvýšena jejich užitná hodnota anebo mohou získat zcela novou funkci. Žádosti lze podávat od 15. ledna do 9. dubna 2018.

Odborná komise vyhodnotí projekty v dubnu a o přidělení či nepřidělení dotace rozhodnou orgány města do konce května. Proti první výzvě se změnila výše dotace na jeden projekt z jednoho milionu korun na 500 tisíc korun a zúžil se okruh způsobilých žadatelů pouze na fyzické osoby (nepodnikající) a nestátní neziskové organizace – spolky, ústavy, družstva, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné organizace apod.

„O dotaci si nově nebudou moci požádat velké instituce a firmy.  Snížení maximální výše dotace podle nás podpoří menší projekty s komunitním rozměrem. Do první výzvy se přihlásilo celkem 16 projektů s celkovými požadavky ve výši 5,7 milionu korun. Z toho město podpořilo 11 projektů ve výši 4,1 milionu korun,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Projektový záměr musí podpořit minimálně 15 obyvatel starších 15 let podpisem na podpisový arch. Letos je také podmínkou pro poskytnutí dotace zapojení veřejnosti do přípravy a realizace projektu. Výzva totiž usiluje o zapojení aktivních obyvatel do rozvoje města a spoluutváření městského prostoru. Obyvatelé přirozeně vytváří a rozvíjí komunity okolo vybraného projektu, což vede k většímu a smysluplnému využívání prostoru, ale také k předcházení vandalismu a celkovému navýšení kolektivní bezpečnosti ve městě.

Dále je nutné dopředu obstarat souhlas majitele pozemku, aby bylo odborné komisi při hodnocení projektu zřejmé, že projekt je realizovatelný a že majitel pozemku souhlasí s projektem a neexistuje žádná překážka při jeho realizaci.

Jedním z úspěšných projektů v první výzvě byla Sochařská kašna na Dole Hlubina. Dotace bude použita na vytvoření univerzální sochařské formy, odlití první sochy a její umístění do již opravené bývalé požární nádrže. Umělecké dílo vytvořené sochařem Kurtem Gebauerem prezentuje hornickou minulost jazykem 21. století. Dalšími projekty, které byly zrealizovány nebo čekají na dokončení, jsou oprava dětského pískoviště a doplnění o vhodný mobiliář ve vnitrobloku za ulicí Volgogradská, oprava cenných soch v sadu Milady Horákové, revitalizace veřejného prostoru sokolovny v Proskovicích, tzv. rain garden a extenzivní záhon na Mlýnské ulici, revitalizace veřejného prostoru před Fakultní nemocnicí v Ostravě-Porubě, realizace přírodního parku v Hrabové, vytvoření památníku Karla Kryla před budovou Českého rozhlasu, vybudování posezení pod kaštanem v Muglinově, revitalizace univerzitního předprostoru Chittussiho ulice nebo založení komunitního parku Tržnice v centru města.

Celé znění podmínek pro poskytnutí dotace je k nahlédnutí na www.ostrava.cz v sekci dotace a na http://fajnova.cz/projekt/fajnovyprostor/.

Video k programu naleznete na tomto odkazu.

(nm) zdroj: text a foto Město Ostrava, www.ostrava.cz