Dotace na zkrášlení veřejného prostoru

Celkem pět milionů korun bylo letos vyčleněno v dotačním programu na revitalizaci veřejného prostoru ve městě, do kterého se mohl se svým zajímavým projektem přihlásit kdokoliv; ať už jednotlivec, spolek, instituce či firma. Cílem programu je zapojit veřejnost do péče a rozvoje svého okolí nebo veřejných míst, která by si zasloužila zestetizovat, oživit nebo získat novou funkci.

Zastupitelé na svém červnovém zasedání schválili výši finančních prostředků na 11 projektů za celkem 4,1 milionů korun. Projekty jsou rozděleny do dvou kategorií. V té první s maximální výší příspěvku do 100 tisíc korun je 5 projektů, v té druhé, ve které si mohli zájemci požádat až o 1 milion, je zbývajících 6 schválených žádostí.

Do výběrového řízení bylo přihlášeno celkem 16 projektů, z toho ale 5 žadatelům komise nevyhověla a to např. z důvodů nedodání projektové dokumentace.

V 11 případech splnily projektové žádosti formální náležitosti a členové komise vyhodnotili, že tyto projektové záměry zkvalitňují veřejné prostory a přispívají ke zlepšení kvality veřejného života ve městě, zároveň také podporují místní komunity a jejich zapojení do tvorby veřejných prostor a péče o ně.

Projekty jsou různorodé, stejně jako jejich žadatelé. Liší se také výše příspěvků, o které měli zájem. Všechny projekty byly podpořeny částkou, o kterou si zájemci zažádali. Doufám proto, že se bude dařit všem žadatelům realizovat projekty podle harmonogramů, a že se již za pár týdnů či měsíců dočkáme estetizace prvních veřejných prostor z peněz tohoto dotačního programu. Já osobně se těším nejen na revitalizované zelené plochy, ale také sochy ve veřejném prostoru anebo například na nové edukační místo pro hospodaření s dešťovou vodou,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Mezi projekty do 100 000 Kč, které grantová komise podpořila, patří např. sochařská kašna na dole Hlubina, oprava dětského pískoviště a doplnění o vhodný mobiliář ve vnitrobloku za ulicí Volgogradská, oprava cenných soch v sadu Milady Horákové, revitalizace veřejného prostoru sokolovny v Proskovicích nebo tzv. rain garden a extenzivní záhon na Mlýnské ulici, kde vznikne edukační místo s cedulemi o práci s dešťovou vodou a extenzivními záhony ve městě, hmyzími domky a pítky pro ptáky.

Ve druhé skupině projektů s podporou až do 1 milionu korun byly podpořeny projekty jako je revitalizace veřejného prostoru před Fakultní nemocnicí v Ostravě-Porubě, realizace přírodního parku v Hrabové, vytvoření památníku Karla Kryla před budovou Českého rozhlasu, vybudování posezení pod kaštanem v Muglinově, revitalizace univerzitního předprostoru Chittussiho ulice nebo založení komunitního parku Tržnice v centru města.

Úspěšnými žadateli jsou školy, zdravotnické zařízení, spolky, tělocvičná jednota i společenství vlastníků či jednotliví občané.

Program byl vyhlášen letos v lednu. Široká veřejnost mohla do 1. května předkládat projekty sloužící ke zkrášlení, zkvalitnění a oživení nefunkčních veřejných prostor, které tvoří z velké části image města a ovlivňují, jak se ve městě lidé cítí.

(rj) text a foto: Ostrava.cz