Dobrovolníci pomohli uklidit cenný mokřad v Beskydech

Fungující mokřady jsou důležitým prvkem zdravé krajiny. Aby správně zadržovaly vodu, je potřeba se o ně pravidelně starat. Generálním úklidem prošel také cenný mokřad Hutě ve Starých Hamrech. Odborníkům z organizace ČSOP Salamandr s tím pomáhali i dobrovolníci. Úklid beskydských mokřadů probíhá za podpory značky Radegast.

Cenný rašelinný mokřad Hutě ve Starých Hamrech v Beskydech je „pouze“ malým pozůstatkem kdysi rozsáhlých mokřadů kolem Velkého potoka. Mokřady jsou pro zdejší přírodu a zadržování vody v krajině důležité nejen během období sucha, ale také v době, kdy prší.

„Každý luční mokřad potřebuje péči, sečení a úklid trávy. Nejen proto, že by jinak časem zarostl a zmizela jeho pestrost, ale také pak lépe v krajině funguje jako houba. Když je vody málo, postupně ji uvolňuje, a když je jí moc, tak ji zase zadržuje,“ říká Vojtěch Bajer, předseda organizace ČSOP Salamandr, která pečuje o krajinu Beskyd a okolí.


Další úklid beskydského mokřadu, tentokrát v údolí Podolánky v Čeladné, je v plánu na 28. srpna 2020. Jedná se o podmáčenou louku se systémem tůní, která se postupně zlepšuje, zachycuje větší množství vody a poskytuje místo pro více rostlin a živočichů. Dobrovolníci, kteří mají zájem pomoci s úklidem tohoto mokřadu, se mohou přihlásit na webových stránkách:  https://www.salamandr.info/bojuj-proti-suchu-s-radegastem.


„Radegast je v boji proti suchu a ochraně vodních zdrojů dlouhodobě aktivní. V našem pivovaru jsme výrazně snížili spotřebu vody na výrobu piva nebo jsme vytvořili systém rybníčků, které přírodním způsobem čistí dešťovou vodu. Pomáháme i za branou pivovaru. V rámci grantového programu Radegast lidem jsme za posledních pět let rozdali přes dva miliony korun na projekty související s péčí o vodu. V Radegastovnách jsme zavedli bezvodé pisoáry a letos jsme bezplatně poskytli zavlažovací vaky pro stromy,“
 uvádí Marek Grabovský, manažer značky Radegast. 

(nm)