Dnes si Česká republika a Ostrava připomíná 17. listopad

Letošní oslavy budou jiné. Tento svátek je po světě známý jako Mezinárodní den studenstva, a v Česku se vztahuje ke dvěma historickým milníkům, které od sebe dělí půl století: uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a začátek sametové revoluce v roce 1989.

V roce 2000 se v České republice uctívají státním svátkem. Letošní oslavy se však musí obejít bez lampionového průvodu, projevů, bez hudby a ohňostrojů. Nahradí je tak tak pouze tichá vzpomínka.

V Ostravě si připomeneme tento významný den živým instrumentálním provedením české státní hymny, kterou z místa u paty věže Nové radnice na Prokešově náměstí zahraje desítka ostravských filharmoniků. V barvě trikolóry se rozsvítí dvě ostravské výškové dominanty, spolu s radniční věží také Sýkorův most.

„Společně s naší filharmonií přispějeme v tento sváteční den k vytvoření jedinečné atmosféry, kterou s námi mohou sdílet všichni, pro něž je připomínka boje za svobodu a demokracii důležitá. Současná situace neumožňuje pořádat setkání u významných příležitostí tak, jak jsme byli dříve zvyklí.

Naštěstí lidem nejsou takové dny lhostejné, a tak přicházejí s nápady, které umožňují společné připomínky, byť v jiné podobě. Stejně jako v případě každoročního pietního aktu ve foyer radnice, který bude tento rok součástí speciálního pořadu v úterý od 18 hodin na webu Fiducie a TV Lucerna. Jsem jim za to vděčný. Je to pro mě důkazem, že lidé stále ctí podstatné hodnoty jako jsou odvaha, obětavost, svoboda, či národní hrdost,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Hymna v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava zazní v 17 hodin a 11 minut. Instrumentální provedení české hymny v podání hráčů na žesťové nástroje ostravského filharmonického orchestru se bude živě streamovat na Facebooku města Ostravy a bude crosspostováno na facebookové stránky Janáčkovy filharmonie Ostrava a YouTube kanál města Ostravy.

„Je nám ctí být součástí oslav Dne boje za svobodu a demokracii. Svoboda je něco, co dnes vnímáme, zejména tedy mladší generace, jaksi automaticky, bez uvědomění si, že ji máme. A to uvědomění nastává často až ve chvíli, kdy ji ztrácíme. Myslím, že období, které nyní všichni prožíváme, by nám mohlo pomoci pochopit, jak je to, co jsme před více než třiceti lety získali, důležité,“ uvedl ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.
K připomínce významného dne a společné oslavě demokracie živě zahranou hymnou vyzvalo další divadla v České republice Jihočeské divadlo z Českých Budějovic. Členové orchestru opery JD živě zahrají ze střechy radnice Českých Budějovic. První sloka Škroupovy a Tylovy písně Kde domov můj v úterý 17. listopadu v 17.11 hodin zazní veřejně nejen v Českých Budějovicích a v Ostravě, ale i v dalších městech po celém Česku.

V případě nepříznivého počasí zahrají ostravští filharmonici českou hymnu v síni rady města.

(nm) Foto: Noční foto radniční věže. Snímek Lukáš Kaboň