Divadlo naděluje o Vánocích zážitky

Vánoční příběh Jesličky svatého Františka.

Adventní čas je pro mnohé tradičně spojován s divadlem. Národní divadlo moravskoslezské připravilo hned několik možností, jak udělat radost svým blízkým. Na repertoár se naposledy vrátí hra se zpěvy Jesličky svatého Františka, těsně před Vánocemi vyjde CD s názvem HANA/EDITH.

Vánoce v Ostravě jsou po celý adventní čas ve znamení divadla. Ve středu 21. prosince svátečně naladí celé rodiny v Divadle Antonína Dvořáka vánoční hra se zpěvy Jesličky svatého Františka, která se stala tradiční součástí ostravských Vánoc. Hra Pavla Helebranda se již v uplynulých letech setkala s velkým ohlasem diváků. V inscenaci účinkují děti i dospělí a je určena obecenstvu od pěti až do sta let. Letos se objeví na repertoáru NDM již naposledy.

„Hra je inspirována příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Aby lidem přiblížil noc Božího narození, postavil František v italském Grecciu první jesličky. Tak se stal zakladatelem oblíbené tradice, jež se udržuje až do našich dnů,“ uvádí produkční projektu Ilona Kučerová. V příběhu, kterým prostupuje melodická, emotivní hudba v živém provedení, nechybí nástrahy samotného ďábla, humor, napětí a překvapivá rozuzlení.

Těsně před Vánocemi, 16. prosince, vyjde nové CD s názvem HANA/EDITH. Na konci „roku Edith Piaf“ (100 let od narození) se tak budete moci zaposlouchat do nejznámějších šansonů Edith Piaf v kouzelném podání nositelky Ceny Thálie Hany Fialové a orchestru operety/muzikálu pod taktovkou Marka Prášila. Během představení Edith a Marlene pak proběhne 29. prosince také slavnostní křest CD s programem. K zakoupení bude v předprodeji NDM.

hana-edith-a4

Divadlo během vánočních svátků je rok od roku populárnější. Hrát se v něm nepřestane od 25. do 31. prosince ani letos. Sérii svátečních představení odstartuje pohádkový balet Louskáček, jehož obliba u dětských i dospělých diváků stále vzrůstá. Příběh vypráví o kouzlu Vánoc, které proměňuje lidi v pohádkové bytosti, toužící po idylickém dobrodružství. Vše je jen sen v krásné sváteční atmosféře Štědrého večera. Mezi letošní silvestrovská představení budou patřit inscenace Je úchvatná! a Ples v opeře.

louskacek
Vánoční balet Louskáček

Foto: NDM