Divadelní festival Ostrava v Praze se letos koná podesáté a má již téměř vyprodáno

Festival bude zahájen operou Lazebník sevillský!!! Foto: archiv NDM

Čtyři ostravská divadla nabídnou na přelomu října a listopadu celkem osm inscenací pražskému publiku. Desátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze představí opět to nejlepší z tvorby Národního divadla moravskoslezského (NDM), Komorní scény Aréna (KSA), Divadla Petra Bezruče (DPB) a Divadla loutek Ostrava (DLO). V rámci off-programu se připojuje Ostravské centrum nové hudby (OCHN) s koncertem. Týden před zahájením přehlídky má většina představení vyprodáno, na některá zbývají poslední lístky. Letos bylo k dispozici téměř 3500 vstupenek. Prodej zajišťují přímo pražská divadla: Minor, Studio Ypsilon, Divadlo v Celetné, La Fabrika, Hudební divadlo Karlín, prostor DOX.

Vstupenky už nejsou na zahajovací večer 31. října v pražském Minoru – Divadlo loutek Ostrava odehraje pohádku Astrid Lindgrenové Ronja, dcera loupežníka. Od srpna mají zcela vyprodáno: muzikál Kočky Adrewa Lloyda Webbera v karlínském divadle a první představení komorního muzikálu Thrill Me (Vzruš mě!) Stephena Dolginoffa v Ypsilonce uváděné v rámci off-programu 6. listopadu (obojí v podání souboru operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského). Poslední vstupenky zbývají na obě činoherní inscenace Komorní scény Aréna nebo na přidané – druhé představení muzikálu Thrill Me v Ypsilonce 6. listopadu ve 21:30. Na hranici vyprodanosti oscilují i všechna tři představení nabídnutá v Divadle v Celetné – dvě činohry Divadla Petra Bezruče a jedna Národního divadla moravskoslezského (NDM).

Město Ostrava je zřizovatelem čtyř divadel, festival opět pořádá a podpoří jej částkou 1,8 miliónu korun.

O kvalitách ostravských divadel svědčí nejen významná ocenění, která v pravidelných intervalech putují do našeho města, ale také desetiletá historie tohoto úspěšného festivalu, který vznikl v souvislosti s kandidaturou Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury v roce 2015. Titul sice tehdy získala Plzeň, ale my zde víme, že naše město kvalitní kulturou přímo pulzuje, a nejen tou divadelní. O tento titul se navíc budeme ucházet opět – pro rok 2028. Ostravská divadla mají dobrý zvuk nejen v Praze, kde jsou již vyprodána téměř všechna festivalová představení, ale po celé naší republice. To nás pochopitelně velmi těší,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák.

Národní divadlo moravskoslezské vůbec poprvé veze do největšího muzikálového divadla v Praze světový výpravný muzikál: Kočky Andrewa Lloyda Webbera se budou hrát 5. listopadu v Hudebním divadle Karlín. Je vyprodáno. „Nebývá to u festivalu obvyklé, s velkým muzikálem jsme vyjeli jen jednou, a to před dvěma lety – naše Edith a Marlene se líbila. Letos jsme vsadili na úspěch světových Koček a zájem o vstupenky je obrovský,“ těší ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila. Kočky oficiální program festivalu slavnostně uzavřou. Úvodní večer festivalu (jak zmíněno výše) bude 31. října patřit Divadlu loutek Ostrava v pražském divadle Minor s pohádkou Ronja, dcera loupežníka od Astrid Lindgrenové.

Ve Studiu Ypsilon hraje soubor opery NDM 1. listopadu komorní hříčku amerického minimalisty Toma Johnsona s názvem Čtyřnotová opera. Pražské publikum nevidělo tohle dílko více než 15 let, ostravské divadlo nabízí jediné představení. Režisér Juraj Čiernik pojal látku s velkou nadsázkou – pět sólistů si tu tropí legraci samo ze sebe. V off-programu 6. listopadu odehraje NDM muzikál Stephena Dolginoffa Thrill Me (Vzruš mě!) na motivy skutečného kriminálního případu. První představení v 19:30 se vyprodalo během několika hodin, NDM proto přidalo druhé představení ve 21:30. Muzikál má asi 90 minut a hraje se bez přestávky. Divadelní noviny označily inscenaci v květnu 2019 za „sukces měsíce“.

Divadlo Petra Bezruče veze do Divadla v Celetné úspěšné Transky, body, vteřiny Tomáše Dianišky (1. listopadu) a dílo Anny Saavedry na motivy Henrika Ibsena s názvem Heda Gablerová: Teorie dospělosti (hraje 2. listopadu). Činohra NDM odehraje v Celetné komedii Opilí Ivana Vyrypajeva (3. listopadu). Komorní scéna Aréna si vybrala pro své účinkování multifunkční prostor La Fabriky v pražských Holešovicích a nabízí Pražanům černou komedii Zabiják Joe Tracyho Lettse (3. listopadu) a Machiavelliho Mandragoru (4. listopadu).

V rámci off-programu (kromě již zmíněného komorního muzikálu v Ypsilonce) uslyší pražské publikum speciálně připravený koncertní večer s všeříkajícím názvem Zásadní Xenakis (OCNH v prostoru DOX 5. listopadu) – vybrané skladby ještě v Praze nikdy nezazněly.

Kompletní podrobný program na www.ostravavpraze.eu a na stránkách pražských divadel.

Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské město kultury pro rok 2015. Devátý ročník vloni představil osm inscenací v osmi dnech, vidělo je asi 2500 diváků. Letos s ohledem na velký muzikál v Karlíně mohla Ostrava nabídnout vstupenky asi 3500 diváků a představení je (včetně off-programu) celkem deset. Ostravská divadla si letos vybrala místa svého pražského účinkování sama – tam, kde buď hrávají (DPB), nebo tam, kde očekávala „to své“ publikum (NDM, KSA, DLO).
INSCENACE – PŘEHLED – OSTRAVA V PRAZE 2019:

Není-li uvedeno jinak, začátky vždy v 19:30 hodin

1. 10. divadlo Minor Praha – Divadlo loutek Ostrava

Ronja, dcera loupežníka (Astrid Lindgrenová) v 18:00

Režie Martin Tichý

1. 11. Studio Ypsilon – opera Národního divadla moravskoslezského

Čtyřnotová opera (Tom Johnson)

Režie Juraj Čiernik

1. 11. Divadlo v Celetné – Divadlo Petra Bezruče (dvě produkce)

Transky, body, vteřiny

Autor a režie Tomáš Dianiška

1. 11. Heda Gablerová: Teorie dospělosti (Henrik Ibsen, Anna Saavedra)