Dětská pohotovost ve FN Ostrava má za sebou první den

Poprvé v historii Fakultní nemocnice Ostrava se 1. ledna 2023 v 8 hodin ráno otevřela ambulance Lékařské pohotovostní služby (LPS) pro děti a dorost. Zájem byl velký. Už první den fungování nové ambulance zde lékaři ošetřili 75 dětí. V převážné většině se jednalo o respirační onemocnění. Na Ostravsku totiž zatím k poklesu počtu nemocných dětí, na rozdíl od jiných okresů v Moravskoslezském kraji, nedošlo. 

LPS pro děti a dorost funguje v nově upravených prostorách Polikliniky FN Ostrava v Ostravě – Porubě, na ul. 17. listopadu, a to v pracovní dny v době od 16 do 22 hodin, a o víkendech a svátcích od 8 do 22 hodin. Akutní stavy po 22. hodině ošetří na svých odděleních všechna tři dětská oddělení v Ostravě, a to ve fakultní nemocnici, Městské nemocnice Ostrava i Nemocnici AGEL ve Vítkovicích. „Samozřejmě že velmi citlivě vnímám stávající problémy, které souvisí se zajištěním lékařské pohotovostní služby v okrese Ostrava, která je nedílnou součástí poskytování primární péče. Aby nedošlo v metropoli Moravskoslezského kraje a jejím okolí k omezení dostupnosti a kvality zdravotní péče o děti a dorost, rozhodli jsme se pomoci. O nemocné děti se bezpečně postaráme,“ uvedl k otevření dětské pohotovosti ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant.

Do systému služeb je aktuálně zapsáno 20 pediatrů. „Rád bych poděkoval kolegyním a kolegům z ambulancí v terénu, kteří povinnost sloužit na pohotovosti nemají, ale přesto se do péče ochotně zapojili. Stejně jako kolegyně a kolegové z dětských lůžkových oddělení. Služby máme pokryty na několik měsíců dopředu,“ doplnil přednosta Kliniky dětského lékařství FN Ostrava doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D.

LPS není určena pro běžné vyšetřovací nebo léčebné výkony, které lze vyžádat v době standardního denního provozu zdravotnických zařízení.

(ab)