Den Respektuj 18 s Ondřejem Bankem v Ostravě

Ve čtvrtek 29.června v Ostravě vyvrcholil již pátý ročník kampaně Plzeňského Prazdroje, Města Ostravy a Moravskoslezského kraje Respektuj 18 zaměřené na edukaci v oblasti pití alkoholu dětmi a mladistvými. U informačního stánku před obchodním centrem Nová Karolina mohli lidé vyjádřit nesouhlas s pitím alkoholu dětmi a mladistvými stisknutím interaktivního červeného tlačítka.

O tématu přišel diskutovat také odborník na drogové závislosti z Centra protidrogové prevence Petr Hrouzek, který poskytl i praktické rady, jak s dětmi o alkoholu mluvit. Program podpořil svou účastí i jeho ambasador mnohonásobný mistr České republiky v lyžování Ondřeje Bank.

Kromě velké spousty zájemců o poražení Ondřeje Banka přišly i stovky těch, kterým pití alkoholu mladistvými není lhostejné. Na konci dne interaktivní tlačítko zaznamenalo přes 500 stisků. Více o projektu na www.respektuj18.cz.

Přestože statistiky ukazují mírný pokles spotřeby alkoholu u dětí, stále se Česká republika řadí mezi země s nejvyšším počtem nezletilých, kteří začínají s pitím velmi brzy. Až 68 procent šestnáctiletých přiznalo, že poprvé alkohol ochutnali před třináctými narozeninami[1]. Jak se k tomuto negativnímu trendu staví město Ostrava, uvádí náměstek primátora Mgr. Michal Mariánek toto: „Zastupitelstvo města Ostravy schválilo v minulém roce Strategii protidrogové politiky, která reaguje na místní podmínky v užívání legálních i nelegálních návykových látek a jednou z cílových skupin jsou i děti a mládež. Naším cílem je u nich posunout první experiment co do nejvyššího věku a je důležité, aby se na něm podílely jak vzdělávací instituce, tak i rodina.“ Projekt Respektuj 18 apeluje na rodiče a širokou veřejnost, aby se k problému postavili čelem a začali jej aktivně řešit a přichází i s konkrétními radami a tipy pro rodiče, prodejce alkoholu i provozovatele hospod.

Projekt Respektuj 18 letos přináší i novinku v podobě pravidelné měsíční rubriky, kde se lidé mohou radit s odborníkem, jak s dětmi mluvit o alkoholu například před odjezdem na školní výlet. Ptát se mohou na webových stránkách www.respektuj18.cz.

(nm) TZ