DEN PRO SUPY V ZOO OSTRAVA

????????????????????????????????????

Které druhy supů se vyskytují v Evropě a které mohli spatřit indiáni? Proč je většina těchto majestátních dravců ohrožena a některé druhy dokonce čelí úplnému vyhubení? Jak pomáhá supům ostravská zoologická zahrada, jak pomáhají její návštěvníci a jak může pomoci každý z nás? Na všechny tyto dotazy najdou zájemci odpovědi v Zoo Ostrava, kde se tuto sobotu uskuteční tradiční Den pro supy.

Význam supů v přírodě

První zářijová sobota bude v ostravské zoologické zahradě opět patřit supům. Pro malé i velké návštěvníky bude připraven speciální program, který zájemcům přiblíží tyto majestátní ptáky, jež mají v přírodě své nezastupitelné místo. Coby mrchožrouti se zásadně podílejí na udržování „čisté“ přírody bez těl uhynulých zvířat, která mohou být zdrojem nákazy a choroboplodných zárodků. Supi však v současné době čelí ohrožení po celém světě, resp. ve všech oblastech jejich přirozeného výskytu, tj. v Evropě, Asii i Africe. Dříve relativně běžní ptáci jsou dnes téměř na pokraji vyhubení.

Záchrana supů před vyhubením

Díky přísné ochraně a mezinárodním repatriačním projektům se daří supy na původní místa postupně navracet. Velký podíl na tom mají zoologické zahrady, které pro záchranné projekty bezplatně poskytují přirozeně odchované ptáky k vypuštění do volné přírody. Tak je naplňován jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti. Jedná se o konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. Také Zoo Ostrava je do řady těchto projektů rovněž zapojena.

Pomoc Zoo Ostrava

Letos zoo poskytla pro vypuštění do přírody dvě odchovaná mláďata – samici orlosupa bradatého, která byla vypuštěna ve Francii v oblasti přírodního parku Baronnies (více viz video), a samce supa hnědého, který byl vypuštěn společně s mládětem ze zlínské zoo v oblasti parku Sinite kamani v Bulharsku. Od francouzských i bulharských kolegů dostáváme průběžně zprávy o aktuální situaci. Orlosupí samice je v pořádku, již dobře létá a zatím se ještě stále zdržuje poblíž místa vypuštění, pouze dvakrát zaletěla do hor ve Vercors. Pravidelně přilétá na krmiště kontrolované francouzskými kolegy. Je odvážná – od potravy odhání supy bělohlavé a supy hnědé (viz foto v příloze). A k tomu čerstvá zpráva z Bulharska – dvě česká mláďata supa hnědého (pojmenovaná podle svých domovských zoo Zlin a Ostrava 2) byla z rozletové voliéry vypuštěna minulý víkend.

Zoo Ostrava bezplatně poskytla pro repatriaci již 18 mláďat supů.

Sobotní akce v zoo

Během sobotního programu v ostravské zoo se návštěvníci budou moci seznámit s problematikou celosvětového ohrožení supů, ale také zapojením ostravské zoo do záchranných projektů na pomoc supům. Pro děti budou od 11 do 16 hodin u výukového centra připraveny supí aktivity a kvízy (v případě nepříznivého počasí uvnitř výukového centra). Kdo bude chtít, může se na chvilku stát supem nebo si i zakoupit plyšového orlosupa. V 11:00 hod. proběhne mimořádné komentované setkání u supů bělohlavých a v 15:30 hod. u orlosupů bradatých a supů hnědých. Věříme, že bližší představení těchto dravců pomůže změnit pohled lidí na tyto majestátní ptáky a případně zvýší zájem o problematiku ohrožení, kterému musejí supi čelit.

Na záchraně evropských supů (i dalších ohrožených druhů) se od roku 2016 společně s námi podílejí i všichni návštěvníci Zoo Ostrava, a to prostřednictvím programu Dvě koruny ze vstupu. Děkujeme! Den pro supy se koná i v dalších zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

(ab)