Den dětí plný zábavy připomene historii Ostravy

Ve čtvrtek 1. června pořádáme od 10 do 18 hodin na Masarykově náměstí Den dětí. Pro děti bude připraven například hrad s věžemi a hradbami, středověké tábornické ležení, projížďky na koních nebo historický kolotoč.

Den dětí plný zábavy připomene i historii Ostravy

„Vzhledem k tomu, že si letos Ostrava letos připomíná 750. výročí od první písemné zmínky, bude oslava na centrálním náměstí ukázkou historického vývoje Ostravy a stěžejních momentů její minulosti. Chceme děti pobavit a zároveň rozšířit jejich vědomosti o městě, v němž žijí. Myslím, že mají na co být pyšné, a doufám, že díky soutěžím a informacím, které budou jednotlivá stanoviště provázet, si uvědomí, jak bohatou má jejich město historii, jejíž podstatná část se udála právě na území našeho obvodu. Zveme na oslavy nejen rodiče s dětmi, ale nabízíme možnost podívat se zábavnou formou na minulost Ostravy i školám, jejichž žáci by mohli na Masarykově náměstí prožít například netradiční hodinu dějepisu,“ uvádí starostka Petra Bernfeldová.

V prostoru Masarykova náměstí bude postaveno pět stanů, v nichž budou probíhat některé části soutěže. Například zde bude stanoviště zaměřené na stavbu města a stanoviště s pětimetrovým drakem jako symbolem zla – epidemie moru. Malí návštěvníci se dozvědí o vzniku Slezskoostravského hradu a budou si moci vyzkoušet stavbu hradu z papírových krabic. Jinde si budou moci zahrát na dobové řemeslníky, skládat staré mapy či velké dřevěné puzzle, nebo v omalovánkách vybarvit staré erby. To, že po skončení třicetileté války byli ve městě zaměstnáni i kantoři, obecní poslové, zvoníci a mistr kat, si připomenou v katovně, kde budou řešit různé hlavolamy, kvízové hry a soutěže. Jedno ze stanovišť je spojeno s objevem a těžbou uhlí v Ostravě v roce 1763. Děti čeká zdolání šachty i třídění uhlí a hlušiny. No a války, které se Ostravy v různých časových obdobích dotkly, dětem přiblíží střelba z balisty z doby husitské, soutěž v ovládání mušketýrského kordu z doby obléhání Švédy a Dány i hod „granátem“ z doby ostravsko-opavské operace. Za zvládnutí úkolů budou malí soutěžící odměněni nejen dobrým pocitem z vítězství, ale i sladkostmi.