Dárci krve převzali zlatá ocenění

Původně zašla darovat krev s přáteli, pak ji ale požádali, zda by nedarovala složky krve konkrétnímu pacientovi, malému chlapečkovi. „To mně utvrdilo v tom, že to má opravdu smysl, a začala jsem chodit darovat krev pravidelně a častěji,“ svěřila se Jana Bačíková, jedna z 90 občanů Ostravy, kteří převzali 9. října v Nové radnici Zlatou medaili Prof. MUDr. Jana Jánského za 40 bezpříspěvkových odběrů krve.

Ocenění za obětavý a odpovědný přístup k lidem, kteří potřebují pomoc, jim předali náměstek primátora Michal Mariánek a předsedkyně Oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava Milada Němčíková. Přítomni byli zástupci Krevního centra Fakultní nemocnice v Ostravě, zdravotních pojišťoven a další.

O významu dárcovství krve není třeba nikoho přesvědčovat. Náměstek Michal Mariánek ho přirovnal k činu jedné malé holčičky a jednoho muže, kteří si nedávno všimli začínajícího požáru střechy Domova pro seniory Kamenec a neprodleně přivolali pomoc. Díky nim se požár neprobořil do domova, kde bylo 166 seniorů, a nezpůsobil fatální následky.

„Takže jsem jim mohl poděkovat za to, že sledují život okolo sebe a co se děje, jim není lhostejné. To, co děláte vy, svědčí to o tom, že se nejenom díváte okolo sebe a nejste lhostejní, ale že jste ochotni udělat vše pro to, abyste někomu zachránili život či zkrátili dobu jeho rekonvalescence. Chci vám za to velmi poděkovat. Víme, že bez vaší angažovanosti by to opravdu nešlo,“ řekl v krátkém proslovu k dárcům krve Michal Mariánek.

V krátkém kulturním programu vystoupily studentky Janáčkovy konzervatoře.

(rj) text: Ostrava.cz, foto: Bohuslav Krzyžanek

zdroj: http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/darci-krve-prevzali-zlata-oceneni