Damani pralesní v Zoo Ostrava se pářili

Damany pralesní chová ostravská zoologická zahrada od října loňského roku. Jeden pár je umístěn v chovatelském zázemí, druhý je k vidění v noční expozici v Pavilonu evoluce. Páření bylo pozorováno u staršího páru v Pavilonu evoluce a je velkou nadějí pro chov těchto tajemných nočních savců.

Páření chovatelé pozorovali na konci loňského prosince. Délka březosti u damanů je poměrně dlouhá, trvá okolo 30 týdnů, takže případných mláďat bychom se mohli dočkat koncem léta. Na základě zkušeností z chovu příbuzného damana stromového existuje teorie, že známkou sympatií a harmonizace u páru je sdílení jedné budky a také společné místo, kam obě zvířata kálí. Pokud si nepadnou do oka, používají samec i samice svou budku a oddělenou toaletu. U damanů pralesních se tato skutečnost zatím nepotvrdila – přestože spolu pár evidentně harmonizuje a páří se, záchodky mají stále oddělené.

Jak jsme již informovali damani pralesní jsou málo známá zvířata obývající lesy západní Afriky. Tento drobný savec příbuzný slonům není chován v žádné evropské a pravděpodobně ani světové zoo (mimo Afriku). Většina jejich aktivit se odehrává ve stromovém baldachýnu, navíc převážně v noci. Jsou velmi obratní při pohybu ve větvích stromů, kde se živí hlavně listy. Žijí samotářsky, pouze samice bývá viděna s jedním, případně dvěma mláďaty. Oproti damanům stromovým mají lysý čenich, tmavší hrubě působící srst a malé ušní boltce. Rozdíly jsou také v barvě a velikosti hřbetní skvrny (světleji zbarvená srst na zádech), která ukrývá hřbetní žlázu.

S ohledem na to, že tento druh je chován pouze v Zoo Ostrava, jsou ostravští chovatelé vrcholně napjati. Jsme totiž zcela na začátku. Damani mají relativně pomalou rozmnožovací schopnost a rodí po dlouhé březosti jedno, výjimečně dvě mláďata. Pokud vše půjde dobře a damanům se u nás bude dále dařit, pak by se světová populace mohla v roce 2017 rozrůst ze současných čtyř na pět jedinců.

NM, foto: Pavel Vlček (foto) a Enrico Gombala (video).