BYLA ODHALENA SOCHA VĚRY ŠPINAROVÉ

V úterý 16. října byla v Husově sadu odhalena bronzová socha Věry Špinarové. Slavnostního odhalení uměleckého ztvárnění významné ostravské zpěvačky se zúčastnila více než stovka jejich obdivovatelů, kteří přišli uctít její památku.

Již při zadání zpracování uměleckého díla jsme nepožadovali zcela racionální podobiznu, která by patřila například do muzea voskových figurín, kde je podmínkou realistické zachycení osoby v určité jeho podobě. Autorovi sochy panu Moješčíkovi jsme dali uměleckou volnost pro její ztvárnění. Zachytil ji dle jeho vlastních slov v několika různých jejích etapách života. Počítali jsme s tím, že jako většina uměleckých děl, tak i toto nebude mít pouze kladné ohlasy. Samozřejmě vnímáme i negativní ohlasy, ale věříme, že si socha své příznivce našla a ještě i najde. 

K vytvoření sochy jsme oslovili Davida Moješčíka, známého svými hyperrealistickými plastikami, ať již Levitace na svinovském nádraží nebo Památníku Operace Anthropoid v Praze, v místě atentátu na Heydricha.  Pro náš obvod již vytvořil v roce 2017 sochu Leoše Janáčka, která je umístěna na Jiráskově náměstí a velice se nám líbí.

(ab) Zdroj: Město Ostrava