Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Vonné květy jara

Přestože jsme se opět dočkali vydatné sněhové nadílky, v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava už vykvetly tradiční jarní cibuloviny, jako jsou narcisy, hyacinty či krokusy. Vykvétají ale také některé vyšší keře či stromy, mezi něž patří i zimolez Standishův neboli zimolez zimní (Lonicera standishii). Tento hustý keř s jemně voňavými květy pochází z Číny a do světa se rozšířil v roce 1845.

Roste jako poloopadavý nebo stálezelený vzpřímený keř do výšky až 2,5 m. Větve jsou štětinatě ochlupené. Listy tohoto keře jsou dlouhé 4–10 cm, mají vejčitě podlouhlý až vejčitě kopinatý tvar, jsou štětinatě brvité a štíhle zašpičatělé. Řapíky jsou dlouhé 3 mm. Kvete pyskatými bíložlutými a krátce trubkovitými aromatickými květy. Plodem je červená eliptická až srdčitá bobule na 1 cm dlouhé stopce. Jde tedy o rostlinu, která v tomto časném jarním období nabízí hmyzu pyl a nektar a na podzim pak plody volně žijícím ptákům. Ve svých hustě rostlých větvích jim také poskytuje úkryt a místo hnízdění.

I když se jedná o stálezelenou dřevinu, v chladnějším podnebí může dojít ke ztrátě části listů. Zimolez má rád půdy dobře zásobené vodou, neutrální až vápenité, lehčí organicky bohaté a s dobrou drenáží. Existují vnitrodruhové taxony například „Budapest“ s růžovobílými květy.

(ab)