Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Adventní vůně z tropů

Čas adventu je neodmyslitelně spjat s mnoha tradičními i netradičními činnostmi. Patří k nim pečení vánočního cukroví, zhotovování adventních věnců a ozdob na vánoční stromky i výzdobu domácností. V dnešní době k této činnosti neodmyslitelně patří využití nejrůznějších tropických plodů či exotického koření. Vůně vanilky, skořice, hřebíčku či různých citrusů provoní každou domácnost. Většina těchto rostlin roste i ve sbírkách Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, kde je mohou návštěvníci vidět při komentovaných prohlídkách pěstebních skleníků. 

V rozsáhlém skleníkovém komplexu v ostravské zoo jsou výrazně zastoupeny obzvláště citrusy, jejichž plody zde v této době dozrávají. Jsou mezi nimi pomeranče, citrony, kumquat, mandarinky, pomela či cedráty. V průběhu adventu se využívají nejen v kuchyni, ale také při tvorbě různých vánočních ozdob a dekorací. Dozrává zde také grapefruit – subtropická dřevina pocházející z oblasti Karibiku. Poprvé byl objeven na ostrově Barbados v Karibském moři, odkud byl převezen do Ameriky. Jedná se o křížence jamajské odrůdy pomeranče (Citrus sinensis) a indonéského pomela (Citrus maxima). Grep se pak pěstoval jako okrasná rostlina, jako ovoce se stal populární až od 19. století. Dnes známe čtyři barevné formy grapefruitu – bílou, žlutou, růžovou a červenou. Výška rostliny se obvykle pohybuje okolo 5 metrů, někdy však může být i daleko vyšší. Má úzké a dlouhé listy tmavě zelené barvy a velké bílé květy. Dužnina plodu obsahuje velké množství vitamínů (především B1, C a K), flavonoidů a některých minerálních látek – hlavně draslíku. Antioxidační účinky pomáhají především s volnými radikály.

Grapefruit zvyšuje imunitu a příznivě působí na cévy a celkově na krevní oběh, neboť zároveň dovede mírně snižovat hladinu cholesterolu. Kladný vliv má i na trávicí soustavu při pročišťování střeva a podpoře metabolismu. Navíc disponuje jen malým množství kalorií a snižuje hladinu inzulínu, takže působí pozitivně i na snížení tělesné hmotnosti. Na druhou stranu při nechutenství může podpořit chuť k jídlu. Ale i tady platí všeho s mírou – jeho častá konzumace může být naopak až i kontraproduktivní a přinést závažné zdravotní problémy. Jedná se například o kombinaci s některými léky, například na krevní tlak.

Do tropů v Zoo Ostrava se můžete podívat každou sobotu a neděli až do 18. prosince. Prohlídky probíhají 2x denně – v 11 a ve 14 hod. Jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo. Na komentované prohlídky se mohou zájemci těšit i o vánočních prázdninách – proběhnou 27., 28. a 29. prosince od 11 hodin. Zoo je po celý prosinec otevřená od 9 do 16 hodin. Pokladny a pavilony se zavírají v 15 hodin.

Foto: autor David Kubala.

 (ab)