BO KULTURA JEDE

Foto: Ostravská Radnice, kudy z nudy

Na konci srpna skončil jedinečný projekt s názvem Bo kultura jede, které Trojhalí Karolina uspořádalo společně se známým ostravském zvukařem Martinem Valovým. Během tří měsíců, konkrétně od 25.5. do 29.8. proběhlo v ostravském Trojhalí Karolina celkem 41 kulturních vystoupení, která celkem navštívilo necelých 3 tisíce návštěvníků. 

Koncerty, divadla, vystoupení nebo program pro děti. To vše nabídl projekt „Bo kultura jede!!!“, iniciovaný ostravskými organizacemi Valový.cz a Trojhalí Karolinou. 

Tento unikátní projekt reagoval na zcela mimořádnou situaci ohledně opatření zavedených z důvodu šíření nemoci COVID-19, kdy byly v březnu 2020 zastaveny jakékoliv kulturní a společenské akce. „Podstata projektu spočívala v instalaci profesionálního pódia s ozvučením a osvětlením ve spolupráci s Martinem Valovým u nás v Trojhalí Karolina,“ informuje výkonný ředitel Trojhalí Karolina Petr Šnejdar a doplňuje, že jakýkoliv umělec nebo umělecká skupina z nejrůznějších oborů umění mohli toto vybavení využít pro své vystoupení. 

„Cílem projektu bylo primárně alespoň nějak podpořit kulturu v těžké době a zároveň rozpohybovat kulturní akce pro veřejnost v Ostravě, opět s důrazem na zajištění bezpečnosti a v souladu s nařízeními Vlády ČR,“ dodává Martin Valový s tím, že instalovanou techniku využívali umělci nejen pro hudební koncerty jakéhokoliv druhu, ale i divadla, dětská a taneční představení a vystoupení. 

Celý projekt odstartoval 25.5.2020 koncertem kapely Úspěch. Pro návštěvníky bylo postupně připraveno 41 žánrově rozmanitých vystoupení, které mohli v Trojhalí Karolina navštívit až do konce prázdnin. Lidé mohli navštívit Akustický recitál Petra Bendeho, dva koncerty skupiny Poetika, koncert Heidi Janků a Heidiband, kabaretní vystoupení Hrdobci, improvizační divadlo Odvaz, koncert ostravské legendární kapely Buty nebo program pro nejmenší s Míšou Růžičkovou. Umělci se rekrutovali hlavně z Ostravy a z blízkého okolí. 

Divácky nejúspěšnějším byl Koncert filmové a populární hudby pod vedením Moravskoslezské Sinfonietty. Celé představení bylo navíc obohaceno živým interaktivním doprovodným programem, kdy publikum spolu s postavami z nejrůznějších filmů a seriálů pátralo po ztracené dirigentově taktovce. 

„Co se návštěvnosti týká, doufali jsme upřímně v daleko větší zájem ze strany návštěvníků. Postupně bylo ale jasné, že situace kolem nemoci Covid-19 vyvolala v lidech strach z hromadných akcí. Byla to velká škoda, protože jsme celou dobu nabízeli velice kvalitní vystoupení. Nakonec jsme do toho šli s tím, že prostě musíme ukazovat lidem, že kultura má smysl i v takto těžké době a že Ostrava není mrtvá,“ shrnuje Petr Šnejdar a dodává, že Trojhalí je sice vnitřní prostor, ale dostatečně vzdušný a velký na to, aby bylo možné dodržovat rozestupy a minimalizovat tak riziko nákazy. 

Je nutné poděkovali těm, kteří projekt podpořili poskytnutím svých služeb. Jde o firmy Seepoint, muzikant.cz, TNT media, časopis Program, Moravskoslezský deník, Leo Express nebo organizaci OSA. 

Finančně pak celý projekt podpořili Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a Nadace ČEZ. I těm posílají organizátoři obrovské díky, protože i bez této podpory by projekt nebylo možné prakticky uspořádat. 

(ab)