Biodiverzita v Zoo Ostrava – mláďata ještěrek obecných

S ptáky a drobnými savci kolem lidských sídel už více či méně počítáme a často jim připravujeme nejrůznější úkryty, obydlí, nabízíme potravu a vodu. Ale v naší blízkosti se samozřejmě vyskytuje řada dalších živočišných druhů. Patří mezi ně například ještěrky obecné.

Ještěrky obecné (Lacerta agilis) patří k ohroženým a ubývajícím druhům naší přírody. Pokud jim ale poskytneme vhodné podmínky, rády se zabydlí i v blízkosti našeho obydlí. Opatření pro přežití ještěrek nejsou nijak náročná a složitá, takže můžeme relativně snadno přispět ke zvýšení jejich počtu. „V přírodním areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava se o ještěrky obecné staráme tak, že vytváříme líhniště (buďto hromádkou štěrkopísku anebo tlejícího materiálu) a zároveň úkryty v jejich bezprostřední blízkosti. Jako úkryt poslouží hromada kamení, suchá zídka, naskládaná polena či pařezy. Podmínkou je, abychom tato opatření vytvořili na slunném místě. Odměnou nám pak budou pravidelná sezonní pozorování vyhřívajících se i lovících ještěrek. Ať už dospělých, které jsou aktivní od dubna do září, anebo letošních mláďat. Ta se líhnou na přelomu července a srpna a v tuto dobu rychle rostou, aby snáze přežila zimu. Na jednom pařezu jich pak můžeme najednou vidět i deset, což může být výsledek snůšky jedné, ale taky dvou samiček,“ popisuje Otakar Závalský, koordinátor biodiverzitních opatření v zoo. K největším nepřátelům ještěrek patří volně se pohybující domácí kočky. Ty dovedou jejich populaci zcela zdecimovat.

Video zachycuje letošní mláďata ještěrek žijící volně v areálu ostravské zoo.