BANÍK SMUTNÍ, ZEMŘEL JAROSLAV JANOŠ

Ve věku nedožitých 74 let zemřel 4. června v dopoledních hodinách bývalý fotbalista, trenér a dlouholetý aktivní funkcionář Baníku Ostrava pan Jaroslav Janoš. Baník vyjadřuje upřímnou soustrast všem jeho blízkým.

Bazaly navštěvoval, dokud mu síly stačily. Baník považoval za svůj druhý domov a pokaždé, když se zastavil, vždy byl všemi srdečně vítán. Do poslední chvíle také vykonával funkci vedoucího mužstva u B-týmu Baníku a jako bývalý trenér měl hráčům stále co říct. Spravoval navíc klubový archív a byl ztělesněnou historií Baníku Ostrava.

Na konci loňského roku mu výkonný ředitel Baníku Michal Bělák před zaplněným hledištěm městského stadionu slavnostně předal dres s číslem 60. Loni tomu bylo právě šedesát let, kdy do Baníku jako třináctiletý žák nastoupil. V loňském roce se zároveň dočkal velmi významného ocenění. Na Galavečeru Ligové fotbalové asociace převzal Cenu Františka Hrdličky, kterou Asociace uděluje osobnostem, které svým celoživotním působením zanechaly v profesionálním fotbalu nesmazatelnou stopu. V Baníku Ostrava ji Jaroslav Janoš zanechal velmi výraznou.

Jaroslav Janoš nastoupil do Baníku Ostrava v roce 1959. Bylo mu tehdy třináct let a stal se gólmanem žákovského týmu. S výjimkou let 1960-63, kdy chytal v Havířově, let 1967-78, které strávil ve Frýdku-Místku a znovu v Havířově, strávil celý život v Baníku Ostrava. Od roku 1978 zde pracoval nepřetržitě. Později sice působil jako trenér třetiligové Dukly Hranice, ale to jako zaměstnanec Baníku. Dukla byla tehdy týmem, v němž po dobu základní vojenské služby hráli převážně hráči Baníku Ostrava.

V letech 1994 až 1996 střídal funkci asistenta a hlavního trenéra u ligového A-týmu.

Později působil jako vedoucí mužstva u ligového A-týmu. V této funkci byl také u zisku mistrovského titulu v roce 2004 a také u triumfu v Poháru ČMFS v roce 2005.

V dalším období pracoval jako vedoucí žákovských, mládežnických týmů a juniorky.

Úhrnem působil v Baníku Ostrava 46 let, od roku 1978 pracoval v klubu nepřetržitě dlouhých 41 let.

„Byla to pro mě obrovská pocta. Převzít takovou cenu a ocitnout se na Galavečeru mezi takovými osobnostmi českého fotbalu. Strávil jsem v Baníku opravdu kus života, a tento klub se stal mým životním osudem. Jsem vděčný za všechny ty krásné roky, které jsem v Baníku strávil a ještě trávím,“ řekl Jaroslav Janoš v květnu loňského roku, když cenu přebíral. Toho dne byl nejdřív jako vedoucí mužstva u toho, když juniorka Baníku dokázala vyhrát 2:1 na Spartě. Po utkání se s dobrou náladou přesunul na galavečer, kde převzal ocenění, jehož si nesmírně vážil.

Odešel ve čtvrtek 4. června po těžké nemoci.

Termín a místo posledního rozloučení klub veřejnosti oznámí.

(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava