Baník skončil pátý. Úspěch, či ne?

Prazvláštní konec měla sezona v podání Baníku Ostrava. Slezané v ní dosáhli nejlepšího výsledku od roku 2010. Přesto mezi fanoušky zavládlo zklamání. Navzdory pátému místu a finálové účasti v MOL Cupu. Ani jedna z těchto položek totiž Baníku nepřinesla účast v předkole Evropské ligy. Ačkoliv byla blízko. Tak jaká ta sezona v podání Baníku vlastně byla?

„Toto mužstvo se v minulém ročníku zachránilo v posledním zápase. Teď jsme skončili na pátém místě a byli jsme ve finále poháru. Nejsem zklamaný. Tohle mužstvo dosáhlo svého maxima,“ řekl po prohrané Kvalifikaci o Evropskou ligu s Mladou Boleslaví, jež účinkování Baníku v této sezoně uzavřela, trenér Bohumil Páník.

Do určité míry lze jeho slovům oponovat. Nebylo to totéž mužstvo, které se v minulé sezoně zachránilo. Loni v létě do něj přibyly tři velice důležité posily. Patrizio Stronati, Daniel Holzer a Adam Jánoš. Patrizio Stronati jednoznačným způsobem zpevnil baníkovskou obrannou linii, Adam Jánoš se stal uprostřed zálohy téměř nepostradatelným hráčem a také Daniel Holzer odehrál většinu sezony v základní sestavě, třebaže se od něj zejména na jaře čekalo víc.

Přibyli tedy tři velmi kvalitní hráči pro základní sestavu. Dost na to, aby se mužstvo úspěšněji vyhnulo bojům o záchranu. Ale dost málo na to, aby Baník okamžitě prudce přehodnotil ambice a po těžkých letech vyhlašoval sebevědomé cíle.

V Ostravě to před sezonou věděli, proto ústy nového sportovního ředitele Marka Jankulovského zahlásili velmi obezřetně: „Chceme skončit do desátého místa. Tedy ve střední skupině.“

Jenomže Baník na podzim navázal na senzační závěr loňského jara, v němž se z beznadějné pozice vydrápal k záchraně. A dál sbíral body. Víc, než se čekalo. Někdy šťastně, jako třeba hned v úvodním utkání v Jablonci, někdy sebevědomě po velmi dobrém výkonu, jako například při výhře 4:1 v Olomouci. A někdy díky heroické bojovnosti a skvělých výkonech některých jednotlivců, jako třeba při vítězství 2:1 nad Slavii.

Baník skončil po podzimu třetí. A to byl šok. I pro Baník samotný. Co teď s vyhlášeným cílem sezony? O desáté místo už přece Baník chtít hrát nebude. Znovu zvítězil zdravý přístup k věci: „Chceme pozici v elitní šestce udržet,“ vyhlásil Jankulovski v zimě. O pohárech se příliš nemluvilo. Baník hodlal svá zimní slova doložit i činy a chtěl přivést další hráče s ambicí na základní sestavu. Spekulovalo se o dvou, možná třech příchodech, uskutečnil se ale nakonec jen jeden. Baník na přestupovém trhu uválčil Nemanju Kuzmanoviče z Opavy. Další velmi dobrý úlovek, leč další už se Baníku odchytit nepodařilo. Ostravský klub totiž znovu razil jednoznačnou filozofii: Hráče, u nichž je pochybnost, že budou schopni ucházet se o základní sestavu, nechceme! Takových hráčů je ale na tuzemském trhu málo a klubů, které je shánějí a mají finance na jejich získání, přece jen dost.

Jaro už se svěřencům Bohumila Páníka tolik nevydařilo. Cosi naznačila už remíza z úvodního jarního duelu na Dukle. Čekaly se tři body, ale kiks Patrizia Stronatiho, jakých se urostlý stoper Baníku v sezoně dopouštěl velmi málo, poslal Duklu do vedení a Baník už stačil jen vyrovnat. Díky Kuzmanovičovi.

Pak přišla ještě výhra nad Libercem. Po ní se dostavila krize. Ztráty, horší výkony, některé velice špatné. Jako například ten v Karviné, kde Baník naprosto propadl. Ostravský klub ztrácel hráče, přibývalo zraněných. A také těžkých zápasů. Baník udržel elitní skupinu, což znamenalo, že v kritické zdravotní situaci, kterou musel řešit doplňováním dorostenců na hráčskou lavici, stanul v nadstavbové části proti nejtěžším ligovým soupeřům a nadto se probojoval do finále poháru. Víc už ale zdevastovaný Baník nedokázal. „Ukázalo se jediné. V tomto systému ligy mohou být úspěšné jen týmy se silným a opravdu širokým kádrem. A my ho široký rozhodně neměli,“ řekl k věci Páník (v době uzávěrky tohoto čísla NM nebylo ještě známo, zda bude v Baníku pokračovat, či nikoliv).

Je zřejmé, že se i po této sezoně se bude mluvit o tzv. Páníkově jaru. Tedy o jarní části sezony, v níž tým Bohumila Páníka obvykle nenaváže na skvělé podzimní výkony. Stojí za úvahu odpověď na otázku, neměl-li by spíš zaveden termín „Páníkův senzační podzim“. Nynější trenér Baníku už poněkolikáté předvedl s týmem, jenž má relativně skromné ambice, malý podzimní zázrak. Povedlo se mu to několikrát ve Zlíně, nyní i v Baníku. Na tento zázrak pak na jaře naváže výkony, jaké vlastně od tohoto týmu odborníci před sezonou očekávali…

PETR DOLAN