Autoškola, do které se budete těšit – to je autoškola Sunny

Město Ostrava nabízí velký výběr stále se rozrůstajících autoškol. Náš magazín měl možnost poznat jednu z nich, a to autoškolu Sunny, kterou nám představil ředitel Ing. Radek Slíva. V rozhovoru se také podělil o zážitky z terénu a seznámil nás s chodem samotné autoškoly.

Autoškolu Sunny doslova řídíte od roku 2015. Jak to celé začalo?

„Inspirace pro založení autoškoly byla poněkud zvláštní. Kolega mi prozradil, že se bude věnovat se svou manželkou pohřební službě. Taková práce bude vždy a je jistá, jelikož lidé tuto službu využijí. Já jsem tento nápad otočil a řekl jsem si, že pořád budou lidé, kteří chtějí řídit. A samozřejmě je lepší pracovat s mladými a živými. Proces otevření autoškoly není nic lehkého, musíte získat profesní průkaz učitele, udělat si praxi, a hlavně získat licenci.“

V současnosti jste jedna z nejznámějších ostravských autoškol, jak se to podařilo?

„Ze začátku jsme si museli pomoct propagací, dnes už jsme jedna z největších autoškol a klienti si nás sami vyhledají. Nejčastěji si zvolí naši autoškolu z důvodu vysokého počtu kladných recenzích anebo také přes známosti. V současnosti máme na Google plný počet hodnocení. Díky této expanzi jsme otevřeli pobočku i ve Frýdku-Místku, kde si na nás už také začali zvykat.“

Čím jste si získali všech pět hvězd na Google?

„Koncept celé autoškoly je postavený na přátelském přístupu. Nezaměstnal bych třeba učitele cholerika, ke kterému by klienti chodili se strachem. Zakládáme si na hesle autoškola hrou, takže se snažíme učit tak, ať to lidi baví a ať nejsou ve stresu. Jako majitel se firmě hodně věnuji a učení mě baví, beru to i jako zábavu. Žáky se snažíme motivovat a zároveň dodržovat osnovy, takže důkladně probíráme povinnou teorii a až se znalostmi pouštíme žáky k jízdám. Našim zájmem je, aby získali řidičský průkaz.“

Jak se odlišujete od ostatních autoškol?

„Snažíme se udržovat vozový park na úrovni. Proto u nás nenajdete auto starší než 9 let. Pokud si klient přeje auto menší nebo naopak větší, tak mu můžeme vyhovět. Samozřejmostí je výbava – nutná klimatizace nejen pro žáka, ale i pro učitele, který se denně v autě hodně najezdí. Nejezdíme s vraky a o vozový park se staráme, je to totiž vizitka autoškoly. Navíc nabízíme cvičiště, jelikož máme smlouvu s MOTOPARK Ostrava. Zde máme k dispozici dráhu a začínající klienti se můžou naučit ovládat auto bez provozu na profesionální dráze a ne na parkovišti.“

Co je nejtěžší na výuce autoškoly?

„Každý, kdo sedne za volant je jiný. Já říkám, že jsem psycholog amatér. Musíte vycítit naladění každého žáka. Pokud k Vám nasedne zachmuřený a ani se nechce bavit, tak ho netrápím těžkými úkoly a spíše mu dám něco lehčího. Časem se dokážete vžít do žáků a už poznáte, jak je motivovat nebo jaké úkoly jim zadat. Každý zvládáme něco jiného a je tak dobré k tomu přistupovat individuálně. Někteří jsou introverti a za celou cestu nepromluví a na druhé straně někteří se rozmluví tak, že zapomenou na řízení. Chce to hodně trpělivosti, i když s některými je to hodně těžké.“

Podělil byste se s námi o nějakou historku z provozu?

„Mám jednu úsměvnou historku, kdy žák na dotaz inspektora, co je součástí povinné výbavy odpověděl že řadící páka. Mimo úsměvné historky mám bohužel i ty vážnější, kdy jsem několikrát zažil bezohledné chování řidičů vůči autoškoly, i zvednutý prostředníček jsem párkrát viděl. Dokonce na nás jednou troubila i policie, abychom se rychleji rozjeli. Podobnou situaci zajímavě vyřešil kolega, který zrovna jel se žákyní a jí se nedařilo rozjet. Reakcí na to bylo troubení řidiče v závěsu. Kolega tedy vstal a poprosil řidiče troubícího auta, že mu na chvíli podrží ten klakson a on mezi tím zkusí tu slečnu uklidnit a vysvětlí ji, jak se má rozjet. Za největší průser považuji předjíždění autoškoly na přechodu pro chodce, kdy my v tu chvíli pouštíme chodce.“

Co byste rád vzkázal řidičům?

„Ať jsou na nás hodní a trpěliví. Za volantem sedí mladý vystresovaný člověk, jednou to může být Vaše dcera nebo syn souseda a na ty byste netroubili. Studenti se opravdu snaží a nedělají chyby naschvál. Ať si řidiči vzpomenou, že nedostali řidičský průkaz od sudičky. Taky se jednou učili řídit. Kdysi jsem se snažil konflikty řešit, ale dnes už ignoruji – cholerik zůstane cholerikem, ostatní ví všechno nejlépe. Agresivita na cestách je, jde to vidět na nehodách.“

Foto: Facebook Autoškola SUNNY