Atlet-chodec Roman Bílek napravuje těla

Roman Bílek (48) z Ostravy je český sportovec, vrcholový atlet-chodec, který získal pět mistrovských titulů na trati 20 a 50 km chůze a účastnil se olympijských her v Pekingu. Dnes je skvělým masérem, fyzioterapeutem, lektorem i vášnivým sběratelem dýmek.

Jak tvrdí, díky cvičení jeho trenéra Oldřicha Juráka „účelová pohybová regenerace“, kterou dál předává lidem, vydržel více než 25 let v reprezentaci České republiky, absolvoval cca 80 tisíc km v ostrém tréninku a 40 tisíc km rekreačně na vlastních nohou. Jde o komplexní soubor cviků, posilování, protahování, spinální rotace páteře, strečink či ostatních regeneračních cviků, které udrží ve správné tonizaci ucelený soubor svalstva i kosterního systému v optimální rovnováze.

Byla tato zkušenost také impulsem k tomu, že jste se po skončení sportovní kariéry v roce 2010 dal na masérské rekondiční a regenerační služby?

„Jako sportovec jsem celý život hledal kvalitní maséry. Až v samém závěru své kariéry jsem potkal bývalého sportovce Jaromíra Kroba, který je nejen výborný masér, ale i úžasný člověk, a ten mě zasvětil nejen do sportovních masáží. Mezi tím jsem absolvoval tisíc dvě stě masáží v různých zemích světa, když jsem třeba jezdil na závody. Sám na sobě jsem tak nabral nezaplatitelné zkušenosti, což je pro fyzioterapeuta ta nejlepší škola.“

str-1-olympiada

Jak vzpomínáte na začátky vaší nové profese?

„Zpočátku mně jméno sportovce moc nepomohlo. Já jsem však hledal cestu, abych mohl lidem pomoct. Vystudoval jsem mnoho technik. Kromě masáží používám i manuální techniky, při kterých se snažím lidem pomoci napravit jejich potíže. Můj nejvzdálenější pacient je ze souostroví Vanuatu, které je ještě dva tisíce kilometrů východně od Austrálie. Hodně za mnou jezdí pro pomoc i sportovci třeba z Kanady a Kolumbie.“

Sportovci tedy tvoří vaši hlavní klientelu?

„Původně jsem měl představu, že budu pečovat především o sportovce. Stále více za mnou ale přicházejí s potížemi lidé se sedavým zaměstnáním, tak zvaným kancelářským syndromem, který je nešvarem této doby. Dvacet procent klientely pak tvoří děti do 15 let
s ochablým svalstvem a skoliózami, na kterých se rovněž podepsala dnešní doba.“

salon-sportovce

Třikrát jste se nominoval na olympijské hry. Dočkal jste se až v roce 2008 letních olympijských her v Pekingu, kde jste byl nejstarším členem české výpravy.

„Ve čtyřiceti letech se mi konečně podařilo si splnit celoživotní sen i limit. Byl jsem nesmírně rád, že jsem tam mohl aktivně být na stará kolena. Jako zaměstnaný otec rodiny jsem ale neměl ani dostatek času se připravovat. Vzal jsem si deset dní dovolené a odjel
do Číny. Svoji účast na olympiádě jsem bral jako těžký amatér. Navíc jsem trénoval na betonu, na cestě do Mošnova, ale oni nás vypekli a vůbec poprvé dali chůzi na koberci. Do cíle jsem došel, a to bylo pro mě vítězství.“

Jak se s vaší tak dlouholetou aktivní účastí vrcholového sportovce vyrovnávala rodina?

„Žena i dcera mě podporovaly, i když to neměly se mnou jednoduché, a jsem jim za to moc vděčný. Když jsem byl potřetí nominován na olympiádu, rodina doufala, že je to poslední má aktivní soutěž. Proto jsem doma učinil závazek. Slíbil jsem, že půjdu v Pekingu, finále extraligy a pak s vrcholovou chůzí skončím.“

Jako bývalý olympionik jste se v srpnu účastnil Olympijského parku Ostrava 2016. Během autogramiády jste rozdal stovky podpisů.

„Nápad to byl úžasný, ale více by se mně zamlouvalo, kdyby smysl této monstrózní akce nebyl jednorázový, ale pokračoval dál. Třeba nábory dětí do sportovních kroužků nebo olympiádou ve školách. Děti v dnešní době přestávají sportovat, a to je kamenem úrazu.“

Málokdo o vás už ví, že jste náruživým sběratelem tabákových dýmek.

„Mám doma fajfku od otce z olympiády v Tokiu, nějaké kousky po dědovi, něco jsem dostal. Vlastním rovněž některé zajímavosti ze světa, jako jsou dýmky
z mořské pěny, moderní dýmky s kovem a další. Mám sice i třeba takovou ohnutou dědečkovskou dýmku, ale to je spíše rarita.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Studio FYZIO BÍLEK je na ulici Přemyslovců 49 v Ostravě-Mariánských Horách. Roman Bílek tam provádí sportovní masáže, Breussovy masáže páteře, baňkování, Bowenovu techniku či Myofasciální + Strukturální Integrace, což jsou techniky směřující k optimalizaci držení těla a pohybu. SM Systém je zase metoda vhodná i pro pacienty
s akutním výhřezem ploténky a se skoliózami. S technikou Dornova metoda Plus zase navrací klouby a obratle na původní místo, a to za pohybu pacienta v dynamice. Vyrovnává tím statiku těla a pomáhá k vyšetření a napravení rozdílné délky dolních končetin.