Asistenti prevence kriminality se v sociálně vyloučených lokalitách zaměřují i na děti

Již jedenáctým rokem pomáhají ostravským strážníkům při zvyšování bezpečí a veřejného pořádku v sociálně vyloučených lokalitách města asistenti prevence kriminality. V letošním roce svou činnost rozšířili i na děti z těchto sociálně vyloučených lokalit.

Náplní práce asistentů prevence kriminality je zejména prevence kriminality, komunikace s občany, dohled nad dodržováním pravidel občanského soužití, veřejného pořádku, obecně závazných vyhlášek a nařízení obce, vyhledávání použitých jehel a stříkaček a řada dalších činností zejména v sociálně vyloučených lokalitách.

V letošní roce se tyto činnosti rozšířily na prevenci cílenou na děti ze sociálně vyloučených lokalit, a to v podobě besed ve spádových školách a realizací volnočasových aktivit pro děti z těchto lokalit.

Při besedách se žáky ze spádových lokalit se asistenti prevence kriminality společně se strážníky – preventisty zaměřují na záškoláctví, bezpečné chování v silničním provozu, kouření cigaret dětmi a rovněž i na problematiku znečišťování veřejného prostranství komunálním odpadem a černými skládkami.

V rámci volnočasových aktivit pro děti ze sociálně vyloučených lokalit pomáhají asistenti prevence kriminality na dětském dopravním hřišti či na dalších akcích pořádaných pro děti.

Městská policie Ostrava aktuálně zaměstnává šest asistentů prevence kriminality. Ti pracují pod vedením zkušeného strážníka-mentora.

Projekt „Ostrava – Asistent prevence kriminality 2022“ běží již jedenáctým rokem. Je financován z rozpočtu Ministerstva vnitra ČR a statutárního města Ostravy.