ARCHITEKTURA KNIHOVEN-SEMINÁŘ A ARCHITEKTONICKÉ HRY

Ve středu 28. 11. proběhl v návaznosti na obnovená jednání o plánované novostavbě vědecké knihovny zvané Černá kostka seminář Architektura knihoven. V prostorách Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě na Prokešově náměstí se sešlo téměř 50 účastníků z řad knihovnické veřejnosti a studentů architektury a knihovnictví, aby si ve dvou samostatných blocích vyslechli informace o nových trendech v oblasti stavby a vybavení knihoven 21. století.

Přednáškový blok zahájil prezentací Knihovna pohledem architekta autor projektu tzv. Černé kostky akademický architekt Ladislav Kuba. Jeho přednáška vycházela ze zkušeností s projektem knihovny Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (realizace 1999–2001), která v roce 2002 získala mnohá ocenění architektonické obce. Na jejím příkladu ukazoval různá řešení, k nimž v průběhu stavby přistoupil, a navázal současnou změnou funkce některých prostor a jejich vybavení a realizací jejich řešení. Samozřejmě představil také projekt plánované Černé kostky.

Další přednášející byla Ing. arch. Eva Špačková s tématem Knihovna jako prostor pro inspiraci. Její pohled na vybavení knihoven a především jejich multifunkčnost a nutnou proměnlivost podpořilo mnoho příkladů ze zahraničí. Tuto přednášku výborně prakticky doplnil Mgr. Jan Kamenický svou prezentací Několik poznámek k navrhování knihoven pro 21. století. Zaměřil se na proměnu, kterou práce knihovníků v posledním období prošla, na jejich nové role v prostředí knihovny, která se mění z pouhé půjčovny knih v komunitní zařízení s mnoha dalšími funkcemi. Přednáška byla opět zpestřena velkým množstvím obrazového materiálu z dobré praxe u nás a především v zahraničí. Zajímavé nápady a inspirativní fotografie byly vítaným doplněním.

Po krátké přestávce následoval workshop Architektonické hry připravený architekty Evou Špačkovou a Tomášem Čechem s kolektivem studentů architektury. Vytvořené skupinky posluchačů dostaly role návštěvníků knihovny a určovaly své priority v jejím vybavení a funkcích. Role i vybavení knihoven byly připraveny na základě výsledků veřejného dotazníku, který probíhal v Moravskoslezské vědecké knihovně v průběhu října a listopadu. Jednalo se o služby mimo klasické výpůjční. Své potřeby v knihovně bodovali např. badatel, inženýr a účetní, student, knihovnice, učitel, turistka, babička i školačka. Po sečtení obodovaných služeb vystoupily jasně jako priority právě ty služby, které současné vědecké knihovně významně schází: relaxační místa, kavárna a prostor pro konzumaci jídla, samoobslužné ukládací skříňky, individuální a týmové studovny.

Seminář Architektura knihoven doplněný architektonickými hrami byl velmi inspirativní jak pro posluchače, tak zajisté i pro architekty, kteří z pléna slyšeli otevřené názory k přednášené problematice a náhled uživatelů na svou práci. Přejme si, aby se všechny zmíněné inspirace promítly i do Černé kostky, která by měla sloužit svým uživatelům v  překotně se rozvíjející době po mnoho let.