22. ročník MF Souznění viděly a slyšely tisíce lidí

Foto: Albert Černý s Lake Malawi a Klára Vytisková na Hukvaldech. Archiv: MF Souznění

22. ročník Mezinárodního festivalu Souznění, který se včera uzavřel bohatým programem a večerním galakoncertem Alberta Černého s Lake Malawi a Kláry Vytiskové na Hukvaldech, viděly a slyšely tisíce lidí. Přestože se festival kvůli trvající pandemii covid-19 uskutečnil převážně on-line, získal si přízeň diváků a posluchačů.

Od prvního koncertu Davida Kollera vysílaného na vlnách Českého rozhlasu a na YouTube mohl festival počítat s tisícovkami sledujících. Do této chvíle si koncerty na dvou festivalových kanálech YouTube užilo devět tisíc lidí. Další zhlédnutí stále přibývají. Nemluvě o tisícovkách posluchačů Českého rozhlasu, pro které je ještě na poledne 24. 12. připraven pořad Štědrodenní zámecká kratochvíle – sestřih ze čtvrtečního koncertu Souznění i z minulých festivalových ročníků.

Foto: David Koller. Archiv: MF Souznění

„Festival Souznění je úžasný a zvláště v  letošní covidové době, kdy se podařilo Zdeňkovi Toflovi a jeho spolupracovníkům celou akci zachránit. Klobouk dolů,“ zhodnotili houslový virtuóz Václav Hudeček a jeho žena, spisovatelka Eva Hudečková nejen dění ve Frýdku-Místku, kde byli oba osobně přítomni, ale také koncerty v Ostravě a na Hukvaldech.

Letošní festivalový program přivedl do Moravskoslezského kraje hvězdy, jakými jsou nejen Václav Hudeček a již zmiňovaní umělci, ale i excelentní mezzosopranistka Jana Hrochová, cemballista Martin Hroch, Benda Quartet nebo dívčí kapela Vesna zpěvačky a textařky Patricie Fuxové.

Foto: Archiv MF Souznění

Festival Souznění během svého letošního pětidenního programu nabídl i tradiční adventní a lidovou hudbu. Vystoupila skvělá folklorní uskupení, jakými jsou Bálešáci, kapela Lipka z Jablunkova, Valašský vojvoda, cimbálová muzika Konopjan, dětský soubor Valášek či Dechová hudba Kozlovice. Vystoupení vybraných souborů se letos poprvé v historii festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel přenesla pod okna seniorských domovů v Ostravě a také na venkovní prostranství do Hukvald.

Generálním partnerem 22. ročníku MF Souznění byl Moravskoslezský kraj. Ze svého rozpočtu festival podpořily také statutární město Frýdek-Místek a obec Hukvaldy.

YouTube kanály, které jsou i nadále k dispozici pro sledování odvysílaných koncertů: Koncerty Českého rozhlasu a Festival Souznění

(nm)