110. výročí divadla a velká očekávání

Divadlo Antonína Dvořáka slaví letos 110 let od svého vzniku. Nejen u této příležitosti se před Národním divadlem moravskoslezským (NDM), jehož je součástí, otevírá lepší budoucnost. Tu přinese zejména rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona a pavilonu G na Černé louce, kde vznikne třetí divadelní scéna a zkušební prostory. Spolu se zástupci NDM o tom informovali primátor Tomáš Macura a náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Své sto desáté narozeniny oslavilo Divadlo A. Dvořáka ve čtvrtek 28. září komponovaným večerem 110 let Divadla Antonína Dvořáka ve 110 minutách. Historii divadla přiblížila také výstava v opuštěných výlohách v centru města. Zajímavosti z historie divadla ukazuje osm informačních panelů, které jednak mapují proměny divadelní budovy, jednak připomínají významné osobnosti, které se podílely na formování a rozvoji ostravské divadelní scény.

Během prázdnin se budova Divadla A. Dvořáka dočkala několika vylepšení. Instalována zde byla nová jevištní podlaha, dvě nová propadla, ve foyeru byly položeny nové koberce, polovina hledištních sedadel prošla renovací. Dokončeno bylo zapojení nového scénického osvětlení, do provozu bylo uvedeno nové titulkovací zařízení, které umožní titulkování operních představení souběžně v češtině i angličtině.

Vedení NDM zároveň představilo nového šéfa činohry. Od 1. ledna 2018 se jím stane herec, režisér a bývalý ředitel pražského Divadla Komedie Vojtěch Štěpánek. Ostravskému prostředí je znám například jako režisér inscenací Budovatelé říše a Obraz uvedených v divadle Komorní scéna aréna. Nyní tam připravuje premiéru hry Václava Havla Vyrozumění.

(rj) text a foto: Ostrava.cz